Pierwsze czytanie projektu Stop Rozbiórkom Altan

1812.2014

18 grudnia br. (czwartek) odbędzie się w Sejmie pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ‘Stop Rozbiórkom Altan’ o zmianie ustawy Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw.

Powstanie projektu obywatelskiego zostało zainicjowane przez Krajową Rade PZD po wyroku NSA z 9 stycznia 2014 roku, który uwidocznił lukę w prawie – brak precyzyjnej definicji pojęcia altany. NSA w swoim wyroku posłużył się słownikową definicją altany, która jest sprzeczna z dotychczasową praktyką budowy i sposobu użytkowania altan.  W konsekwencji istnienie ponad 900 tysięcy altan zostało postawionych pod znakiem zapytania. Bowiem stały się one z dnia na dzień samowolami budowlanymi.

W odpowiedzi na te wydarzenia przy KR PZD powstał Komitet Inicjatywy Ustawodawczej ‘Stop Rozbiórkom Altan’, który opracował projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo budowlane i niektórych innych ustaw. 9 października br. opracowany projekt został zgłoszony do Sejmu z ponad 700 tysiącami podpisów poparcia.

24 listopada odbyło się w tej sprawie spotkanie z Premier Ewą Kopacz i delegacją działkowców na czele z Prezesem KR PZD Eugeniuszem Kondrackim oraz pełnomocnikami Komitetu ‘Stop Rozbiórkom Altan’. Spotkanie zaowocowało współpracą pełnomocników i przedstawicieli działkowców z Rządowym Centrum Legislacyjnym oraz Ministerstwem Infrastruktury i Rozwoju Regionalnego nad poprawkami zgłoszonymi przez stronę rządową do projektu ustawy.

Pierwsze czytanie projektu ‘Stop Rozbiórkom Altan’ odbędzie się 18 grudnia br. (czwartek) w godzinach 13:00 – 15:00. Na początku, z ramienia KR PZD, mecenas Bartłomiej Piech pełnomocnik Komitetu przedstawi posłom projekt ustawy. Następnie wszyscy przedstawiciele Klubów Parlamentarnych i Kół Poselskich wypowiedzą się na jego temat.

Zachęcamy do oglądania i słuchania relacji na żywo z posiedzenia Sejmu:

Źródło: www.pzd.pl