"Koło Gospodyń Działkowych" w Kwidzynie!

1704.2014

W Rodzinnym Ogrodzie Działkowym im. gen. Sikorskiego w Kwidzynie od wiosny 2013 roku działa Koło Gospodyń Działkowych. Jest to miejski odpowiednik Kół Gospodyń Wiejskich, którego głównym celem jest promowanie zdrowej żywności- owoców i warzyw, otrzymanych z upraw w rodzinnych ogrodach działkowych i domowych przetworów wyrabianych z nich na własne potrzeby.

Na czele Koła Gospodyń Działkowych stoi Pani Genowefa Stokowiec. To właśnie z jej inicjatywy prezes ogrodu Jarosław Parus dał się namówić na zrobienie czegoś ciekawego, co pozwoli nam lepiej promować rodzinne ogrody działkowe.

W ubiegłym roku na Dzień Działkowca Panie z koła przygotowały wspaniałą wystawę płodów działkowych. Przygotowały również poczęstunek domowych wypieków ciast z owocami, różnych sałatek warzywnych, barszczyku z buraczków i oczywiście domowego smalcu z cebulką i ogóreczkiem kiszonym z działki. Największym zaskoczeniem dla wszystkich był poczęstunek domowymi winami i nalewkami z wiśni, pigwowca, czereśni i innych owoców. Do tej inicjatywy dołączyli również Panowie.

W tym roku Koło Gospodyń Działkowych naszego ogrodu wzięło udział w plebiscycie na Najciekawszą Inicjatywę Społeczną w Powiecie Kwidzyńskim.

Inicjatywę zgłasza autor, który jest pomysłodawcą inicjatywy społecznej. Ważne, by nie była ona jeszcze zrealizowana i miała znamion komercyjnych. Oddawała ducha patriotyzmu, była pozytywna, realna do wykonania i nie obliczona na zysk. Słowem Inicjatywa Patriotycznie Zakręcona.

Plebiscyt organizowany jest przez Wydawnictwo Polskapresse w ramach akcji Patriotycznie Zakręceni, nad którym honorowy patronat objął prezydent RP Bronisław Komorowski. W powiecie kwidzyńskim zgłoszono cztery takie inicjatywy. W plebiscycie nasze Koło Gospodyń Działkowych zajęło drugie miejsce. Wynik przyjęliśmy z wielkim zadowoleniem uznając go za wielki sukces naszego ogrodu.

 Jarosław Parus