Ustawa działkowa opublikowana w Dzienniku Ustaw

1001.2014

18 grudnia 2013r. prezydent Bronisław Komorowski podpisał obywatelski projekt ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych, a 9 stycznia br. opublikowany został w Dzienniku Ustaw. Tym samym kończą się wszystkie najważniejsze etapy, przez które musiała przejść  nowa ustawa działkowa (http://dziennikustaw.gov.pl/).

Obywatelski projekt ustawy o ROD wejdzie w życie od dnia, który został określony w ustawie, tj. 19 stycznia 2014r. Od tego też czasu działkowcy będą zobowiązani do podejmowania działań zgodnych z jej zapisami. Warto jednak podkreślić, że dla użytkowników działek w ROD wejście  życie nowego prawa nie będzie dużym zaskoczeniem. Od  dawna bowiem w Związku trwają prace mające na celu dostosowanie prawa wewnątrz organizacyjnego do zapisów nowej ustawy. Temu także służyło czwartkowe  (9 stycznia 2014r. ) posiedzenie Krajowej Rady, podczas którego przyjęte zostały stosowne dokumenty wdrożeniowe. Dzięki temu w dniu wejścia w życie nowej ustawy działkowcy będą doskonale wiedzieli co i w jaki sposób mają robić.

Publikacja nowej ustawy działkowej w Dzienniku Ustawy to kolejny punkt, który jest zwieńczeniem kilkunastomiesięcznej walki działkowców. Walki, która była wyjątkowo ciężka, wymagała wiele wysiłku, poświęcenia i wyrzeczeń. Najważniejsze jednak, że trud ten został zwieńczony ogromnym sukcesem. Teraz, przed działkowcami jeszcze jedno ważne wydarzenie, które będzie miało miejsce już za 9 dni.  Data wejścia w życie nowego prawa dla ogrodów pozostanie z pewnością na długie lata w pamięci wielu działkowców, którzy sami najlepiej wiedzą ile wysiłku musieli włożyć, by projekt gwarantujący dalsze istnienie ogrodów, stał się prawem.

Ustawa z dnia 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych Dz.U. 2014 poz.40