Dzień Ziemi 22 kwietnia 2024

1704.2024

Co roku na cześć Dnia Ziemi wybierane jest hasło przewodnie. W roku 2024 brzmi ono: „Planeta vs. Plastik” i ma za zadanie nakłaniać do większego zaangażowania się w działania na rzecz ochrony środowiska.

Dzień Ziemi to okazja do zachęcania mieszkańców naszej planety do działań na rzecz klimatu. Nauka i edukacja, ludzie i społeczności, ochrona i renowacja, tworzywa sztuczne i zanieczyszczenia, to problemy którymi wszyscy się mierzymy. Obchody Dnia Ziemi przyniosły na przestrzeni lat wiele korzyści, takich jak np.: posadzenie setek milionów drzew w 32 krajach, rozpoczęcie Wielkiego Globalnego Sprzątania czy organizacja największych wydarzeń ekologicznych. Dzień Ziemi to  pomoc dla środowiska.

Wszyscy używamy tego, co daje nam nasza planeta: wody, powietrza, światła słonecznego, temperatury, roślin, zwierząt, oceanów i gór. Niestety Ziemia i całe środowisko są konsekwentnie niszczone przez nas - ludzi. 22 kwietnia to symboliczna data,  tak naprawdę Dzień Ziemi powinien być obchodzony przez cały rok, przecież  codziennie możemy zrobić coś dobrego na naszym ogrodzie, na swojej działce.

W ostatnich latach obserwujemy duży deficyt wody.  Co możemy zrobić –  racjonalnie i  oszczędnie gospodarujmy wodą. Podlewajmy rano lub wieczorem, nigdy w godzinach południowych, zbierajmy wodę deszczową, zakładajmy rynny, montujmy zbiorniki lub  beczki.

Przestrzegajmy przepisów regulaminu rod dotyczących zakazu spalania odpadów, segregujmy śmieci, ograniczmy używanie jednorazowych naczyń,  toreb plastikowych na rzecz tych wielokrotnego użytku,  kompostujmy ,,zielone” zamiast wyrzucać do kontenerów.

Ograniczmy wjazdy samochodów na teren ogrodu do tych koniecznych i uzasadnionych.

A może zdecydujemy się na dzień bez samochodu…

Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za naszą planetę Ziemię - zacznijmy od swojej działki, ogrodu.

 

W Gdańsku Zakład Utylizacyjny zaprasza na akcję Sprzątania świata 2024 – edycja rodzinna, która odbędzie się 20 kwietnia w godz. Od 9.30 do 12.30. Szczegóły wydarzenia możemy znaleźć na stronie:

https://www.gdansk.pl/wydarzenia/Sprzatanie-swiata-2024-edycja-rodzinna,w,34016

 

Instruktor ds. ogrodniczych

Bożenna Kaczmarek

Galeria