Warsztaty o hodowli murarki ogrodowej w ROD im. Tadeusza Kościuszki w Gdańsku

1803.2024

W minioną sobotę w świetlicy Rodzinnego Ogrodu Działkowego im. Tadeusza Kościuszki w Gdańsku odbyły się warsztaty dla działkowców o hodowli murarki ogrodowej. Warsztaty  poprowadził członek Wojewódzkiego Koła Pszczelarzy w Gdańsku Pan Jarosław Rychlicki. 

Murarki ogrodowe znane też jako dzikie pszczoły - to zdecydowanie sprzymierzeńcy warzywnych i owocowych upraw.

Pszczoły murarki mają duży wkład w zapylanie roślin, dlatego w dużej liczebności powinny pojawić się w naszym ogrodzie , zwłaszcza tam, gdzie krzewy i drzewa owocowe, warzywnik, czy nawet tunelach foliowych. Ich obecność jest znacznie bardziej efektywna od pszczoły miodnej.

Dzikie pszczoły samotnice to pożyteczne, ale zagrożone owady, które nie poradzą sobie bez naszej pomocy. 

Na koniec warto dodać, że murarka ogrodowa jest zupełnie nieagresywna dla człowieka. Tak więc hodowla pszczół murarek w ogrodzie jest bezpieczna i pożyteczna. Owady te nie maja nawyku obrony gniazda, dlatego nie atakują człowieka. Każdy z uczestników otrzymał domek pokazowy dla pszczoły murarki oraz kokony, także rozpoczynamy przygodę z pszczołami na naszym ogrodzie.

Dziękujemy również za przyjęcie zaproszenia i za udział Pani Leonardzie Bachar-Kowalskiej Członkini Okręgowej Rady Pomorskiej PZD w Gdańsku. 

 

Beata Kaczmarska  

Prezes Zarządu ROD im. Tadeusza Kościuszki

 

 

Galeria